Çirkin Ördek Yavrusu

Çirkin Ördek Yavrusu Öyküsü:

Anne ördek kuluçkaya yatmıştır. Tüm yavruları çıkar ancak bir yumurta çatlamamaktadır. Bu irice yumurtayı Anne ördek Bilge Ördek’e götürür. Bilge Ördek bunun bir hindi yumurtası olduğunu söyler ve atmasını öğütler. Anne yumurtasına sahip çıkar. Sonunda ördek yavrusu yumurtadan çıkar. Ancak onlar gibi yüzmesine rağmen diğer kardeşlerine benzememektedir. Çiftlikte herkes onlara benzemediği için onu çirkin bulur ve zarar verirler. Bir gün yine itip kakarlarken Yavru kendini dışarıda bulur ve Kuğu oluncaya değin süren serüven başlar.

Çocuğunuz Çirkin Ördek Yavrusu’nu izlediğinde;

Oyunda kullanılan kuklalar, masklar, gölge oyunu çocuğun merak duygusunu sürekli ayakta tutar. Anlatıcının gitar eşliğinde söylediği mevsim ve hayvan sesleri temalı oyun şarkılarına coşkuyla katılırlar. Oyunun seyir alanına taşındığı bölümlerde oyunun bir parçası olarak bir drama deneyimi de yaşamış olurlar Çirkin Ördek Yavrusu’nun yolculuğunu izlerken, kimi zaman heyecanlanır, kimi zaman duygulanırlar. Hikaye vicdanları harekete geçirir, ve oyunun sonunda Çirkin Ördek Yavrusu ile birlikte mutlu sonun coşkusunu ve huzurunu yaşarlar.

Neden izlenmeli?

Çocuklar Çirkin Ördek oyunu ile dezavantajlarından dolayı ya da farklı olduğu için toplum dışına itilmenin mümkün olduğunu, bu durumda kendini ifade etmenin önemini görürler. Çirkin Ördek’in yerine kendilerini koyduklarında akran istismarının yaygın olduğu günümüzde, bir diğerine özen göstermek ve onun sınırlarını ihlal etmenin sadece bir oyun değil, karşıdakini üzen de bir durum olduğunu hissederler, deneyimlerler.

Yaş Grubu
4 – 9 yaş

Masal
H.C.Andersen

Yazan ve Yöneten
Hicran Çalı

Oyuncular
Hicran Çalı, İzel Çetin

Müzik
Hicran Çalı

Sahne Tasarımı
Cem Çevikayak

Kukla Tasarımı
Hakan Polacanlı

Seyirci Sayısı
Max. 150 (Yaş grupları belirlenerek)

Teknik İhtiyaçlar
Sahne alanı min 6 * 4 m. Oturma alanı seyircilerin tümünün sahneyi görebileceği biçimde olmalıdır. Elektrik tesisatı gereklidir.

https://www.youtube.com/watch?v=CiV2nT7O0nQ

Çirkin Ördek Yavrusu

Bir varmış bir yokmuş.
Bir bahar günü Anne Ördek
tam altı yumurta yumurtlamış.

Kuluçkaya yatmış,
günler, haftalar geçmiş, yumurtalar çatlamış ve
yavrular birer birer dünyaya gelmiş.

Bir, iki, üç, dört, beş.

Ama altı yumurta vardı.
Altıncı yumurta biraz geç çatlamış.
İçinden de diğerlerine hiç ama hiç benzemeyen
bir ördek çıkmış.

İşte masal böyle başlamış.

Adres: Ilıca Mahallesi, Bademlik Sk. 24 A, 35320 Narlıdere/İzmir