Neşe Dolu Bir Masal

Tarih: 24 Mart 2019 Pazar 
Yer: Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi

Neşe Dolu Bir Masal Öyküsü:

Can Can bir gün oğluyla bilmecelerden bilmece seçer, eğlenirken, dışarıdan bir ses duyar. Uzaklar ülkesinin insanları mutsuzluk illetine tutulmuştur. Onları güldürecek masalcılara, hokkabazlara, curcuna bazlara ağaçlar kuşlar dile gelip seslenmişlerdir. Can Can bu dileğe kulak vererek Uzaklar Ülkesi’ne doğru yola çıkar… Macera da böyle başlar.

Çocuğunuz Neşe Dolu Bir Masal’ı izlediğinde;

Cancan’ın macerasında sonsuz iyilik duygusunu; özlerindeki bu değeri, yaşayarak görecekler. Oyunda kullanılan türkü formunda eserleri dinlerken, belki de şehir hayatında daha önce hiç duymadıkları tekerlemelere kahkahalarla gülerken; bunun bir kendi tarihleriyle buluşma olduğunu bilmeseler de küçücük kalplerinin taa derinlerinde hissedecekler. Yüzyıllardır hayatımızda olan; ipler, tahtalar, kumaşlarla kurduğumuz oyun alanında, basit enstrümanlarla yapılan efektler ve şarkılar eşliğinde, oyuncuların hünerleriyle yapılan dekor değişimleri çocukların analitik düşünme becerilerinin ve hayal güçlerinin gelişmesine katkıda bulunacak.

Cancan ile birlikte bu gerçeküstü bir macerada keyifle yol alırken şaşıracak, gülecek, meraklanacak, oyunun sonunda ise mutlu sonunun neşesini hep birlikte paylaşacaklar. Cancan’ yolculuğu için gerekli hediyeleri alırken ya da bilmeceleri çözerken empati yeteneğini kullandığını görecekler.

Neden izlenmeli?

Çocuklarımızı kültürel değerlerimizle buluşturan “Neşe Dolu Bir Masal” sadece masal, türkü, tekerleme gibi kültürel formlarımızı değil, onların derinlerinde var olan kolektif iyilik, paylaşım ve bunları sağlayan empatik yaklaşımı neşeli, yaratıcı biçimde sahneye getirir. Günümüzde çok önemli olan bu iki kavram; yaratıcılık ve empati, çocuklarımıza açıkça söylemeden, dikte etmeden, maceraya ortak ederek deneyimleme yolu ile önerilir.

Yaş Grubu
5 – 12 yaş

Öykü
Pertev Nail Boratav’ın derlediği tekerleme ve öyküler de içerir

Yazan ve Yöneten
Hicran Çalı

Oyuncular
Hicran Çalı, İzel Çetin

Müzik
Şefika Yurga

Sahne Tasarımı
Cem Çevikayak

Dans Düzeni
Füsun Aşkar

Seyirci Sayısı
Max. 300 (Yaş grupları belirlenerek)

Teknik İhtiyaçlar
Sahne alanı  min 5 * 4   m. Oturma alanı seyircilerin tümünün sahne zemini görebileceği bir oturma düzeni. Elektrik tesisatı gerekli değildir.

Neşe Dolu Bir Masal

CANCAN bir oğluna masal anlatırdı önceleri. Bu macera,dünyanın öbür ucunda uzaklar diyarında insanların masalsız,tekerlemesiz kalıp mutsuzluk illetine tutulduğunu duyunca başladı…

“Neşe dolu bir masal anlat bana sen bana
Haydi gel de gül coş eğlen haydi eğlen bizimle
Bir masal dinle eğlen bizimle.
Bir masal dinle
Eğlen bizimle
Bir masal anlat bize
Haydi sen de gel sen de
Gül coş eğlen bizimle
Neşe dolu bir masal
Haydi anlat sen bize