İzmir’in Narlıdere ilçesinde bulunan Tarla Faresi Tiyatrosu ve Bahçe Sahne, 22 Haziran Cuma günü “Kırmızı Erik Çekirdeği” oyunuyla açıldı. Oyun 2-14 yaş arası 50’nin üzerinde çocuk izleyici ile buluştu. Ebeveynler ise oyunu ve çocuklarını sahne arkasından izledi. Kahkahalarıyla Bahçe Sahne’yi şenlendiren çocuklar oyuna büyük ilgi gösterdi. Tiyatro Oyuncusu Hicran Çalı’ya piyanoda Mehmet Derya Kelebenkli eşlik etti. Etkinlik, oyunun ardından açılış kokteyliyle devam etti.

Açılışa; desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Ilıca Mahallesi Muhtarı Önder Demirdöven, Artvital Çocuk Sanat Atölyesi kurucuları Özden Örgen ve Ahmet Örgen, Profesyonel Koç, Eğitmen ve Yazar Gülhan Berkman Yakar, İzmir Felsefeciler Derneği Başkanı Yılmaz Murat Bilican, P4C (Çocuklar İçin Felsefe) eğitmenleri Nurşah Yılmaz ve Aysel Güler, Uçan Pelerin Kukla Tiyatrosu Kurucusu Özlem Altınbilek, Düş Zamanı Masalcısı Sıla Topcam, tiyatro ve drama sanatçısı Aysun Beğendik Adiloğlu, tiyatro oyuncuları Ulaş Narlı ve Ezgi Çetinkaya, Halk Oyunları-Ritim ve Yaratıcı Drama Eğitmeni Özgür Adiloğlu, Modern Dans Sanatçısı Serenay Oğuz, Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmen Ziya Tekin, Highway Concept Kurucusu R. Hilal Mutlu, SD Mobilya’nın Sahibi Selim Dalgaç, Tiyatro Gazetesi Yazarı Derya Filikçi, Seramik Sanatçısı Hanife Buğurcu, Psikolog Emrah Akman, börekleriyle destek olan Saliha Çalı ve eşi Mehmet Çalı da katıldı. Tarla Faresi Tiyatrosu bünyesinde Oyuncu Çağla Nefesoğlu, Tasarımcı Erçim Çalpan, Sahne Tasarımcısı Cem Çevikayak, Sinemacı Ali Çakır, İletişim Sorumlusu Mustafa Can Tulga, Sosyal Medya Sorumlusu Esen Özay, Pazarlama Sorumlusu Özlem Yurdakul, müzisyenler Elif Sayın, Hazal Eylem Özay, Mehmet Derya Kelebenkli, Jonglör Günhan Okan, Yüz Boyama ve Makyaj Sanatçısı Ali Altunsoy, Değer Demirkol, Boncuklu İbo, Ayşegül Vural, Erol Vural, Yaman Ali Vural, Ardıl Erkol, Elif Ergün açılışta yer alan isimler arasındaydı.

Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği açılışta Araştırmacı ve Arşivci Haldun Cezayirlioğlu, Emekli Öğretmen Ziya Tekin ile köy enstitüleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Ardından Hicran Çalı, Tarla Faresi Tiyatrosu’nun ilk misafiri 13 yaşındaki Toprak Dağlı’yı takdim ederek teşekkürlerini sundu. İkramların sunulmasından sonra, Bahçe Sahne’de Piyanist Derya Kelebenkli, Çelist Elif Sayın ve Klarnet Sanatçısı Hazal Eylem Özay tarafından mini konser verildi. Müzisyen Elif Sayın, konserin ikinci yarısında akordeonuyla dinleyicileri büyüledi. Tarla Faresi Tiyatrosu’nun kurucusu Hicran Çalı, açılışın ardından düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Bahçe Sahne uzun yıllardır hayalimdi. İzmir’de çocuk tiyatrosu yapmak, çocukları sanatla buluşturmak için müzik, dans, tasarım, drama alanlarında çalışmalar yapılan bir tiyatro laboratuvarı ve her yaştan maceracı çocuğa bir keşif alanı yaratmak en büyük tutkumdu. Çocuk tiyatrosu üzerine teorik ve pratik çalışmalar yapacağımız, çocuk tiyatrosunu geliştirmek amacıyla multidisipliner etkileşimlerde bulunabileceğimiz bu alan bize heyecan veriyor. Bu çalışmaları sürdürürken farklı disiplinlerden sanatçılar ve konuyla ilgili uzmanlarla buluşmak bizim için çok değerli. Herkesi Bahçe Sahne’mize bekliyoruz.”