Solo For Two, iki kişilik bir oyun.

Danimarka’nın dünyaca ünlü çocuk tiyatrosu Batida Teater Tarla Faresi Tiyatrosu’nun düzenlediği Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali kapsamında İzmir’de iki gösterim gerçekleştirdi.

Oyun sonrasında çocuklarla bir söyleşi gerçekleştirildi.

Tarla Faresi Tiyatrosu “Çocuklar sanatı hak eder” sloganından yola çıkarak İzmir’de nitelikli, bir sanat ürünü olarak çocukların çocuk tiyatrosuna erişim hakkı temelli bir festival düzenledi. Festivali uzun bir zamana yayarak ilk adımını Ekim ayının birinci haftasında Danimarkalı ünlü çocuk tiyatrosu Batida Teater ile gerçekleştirdi. 

Batida Teater, Konak İzmir Meslek ve Anadolu Teknik Lisesi Tiyatro Salonu’ndaki ilk gösteriminin ardından, Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi’nde Kılıçarslan İlköğretim Okulu öğrencilerine “Solo For Two” adlı performansı sergilendi. Kılıçarslan İlköğretim Okulu Öğrencileri oyunun İngilizce olmasına rağmen anladıklarını dile getirdiler. Oyun sonrasında oyunculara sorular sorarak, onları tanımaya çalıştılar.

Batida Teater yöneticisi Soren Ovensen, Türkiye’de olmaktan çok memnun olduklarını dile getirerek: ”Burada olmak bizim için çok değerli. 42 ülkede oyunlarımızı oynuyoruz fakat Türkiye’de olmak bizim için başka bir macera” dedi.

Festival Direktörü Aysultan Özgür, dramaturg Haydar Bayak ile “Nasıl bir çocuk tiyatrosu olmalı?” konulu bir forum ve anket çalışması da gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “Çocukların sanata erişim hakkı temelli farkındalık çalışması yapmak amacıyla söyleşi, atölye ve forumlar yapıp, sonuçları da paylaşmayı sürdüreceğiz. Bu adım adım yürüyen festivali aynı zamanda asal seyircilerimizin -çocukların- duygu ve düşüncelerinden aldığımız ilhamla bizleri estetik anlamda daha yetkin ürünler vermek üzre geliştiren bir laboratuvar süreci olarak görüyoruz” dedi.